0.4 C
New York
17 / 04 / 25

Registrujte se

Prijavite se za ekskluzivan sadržaj prilagođen Vašem interesovanju

― Advertisement ―

spot_img
NaslovnaKardiologijaKlinički ishodi i korišćenje resursa kod pacijenata sa perifernom arterijskom bolešću hospitalizovanih...

Klinički ishodi i korišćenje resursa kod pacijenata sa perifernom arterijskom bolešću hospitalizovanih zbog akutnog koronarnog sindroma

Ovo istraživanje o uticaju periferne arterijske bolesti (PAD) na ishode hospitalizacije kod pacijenata sa akutnim koronarnim sindromom (ACS) otkriva značajnu povezanost između težine PAD-a i pogoršanja kliničkih ishoda. Pacijenti sa PAD-om pokazuju značajno veći bolnički mortalitet u poređenju sa onima bez PAD-a. Pacijenti sa kritičnom ishemijom udova (CLI) imaju za 86% veći rizik od smrtnog ishoda.
Osim povećanog mortaliteta, prisustvo i težina PAD-a takođe su povezani sa većom incidencijom kardiogenog šoka, potrebe za mehaničkom cirkulatornom podrškom i akutne bubrežne insuficijencije.
Očekivano, reflektujući potrebu za intenzivnijom medicinskom negom, istraživanjem je potvrđena značajno veća potrošnja resursa (ljudski, materijalni, ostali) za pacijente sa PAD-om i CLI.
U ovom istraživanju korišćena je metodologija retrospektivne analize kohorte sa podacima iz Nationwide Readmissions Database za period od 2016. do 2020. godine. Ova baza podataka obuhvata podatke o hospitalizacijama iz različitih zdravstvenih ustanova širom Sjedinjenih Američkih Država, što pruža reprezentativni uzorak nacionalnog nivoa. Ukupno je analizirano 3,834,181 hospitalizacija zbog akutnog koronarnog sindroma, od čega je bilo 6.4% pacijenata sa PAD i 0.2% sa CLI. Pacijenti su bili klasifikovani u tri grupe na osnovu prisustva i težine periferne arterijske bolesti: oni bez PAD-a, oni sa PAD-om i oni sa kritičnom ishemijom udova (CLI). Za identifikaciju i klasifikaciju slučajeva korišćena je ICD-10. Za statističku analizu, korišćene su tehnike kao što su multivarijabilna logistička i linearna regresija, koje su omogućile procenu uticaja periferne arterijske bolesti na smrtnost i druge ishode, a uzimajući u obzir i ostale potencijalne faktore, kao što su demografske karakteristike i razne pridružene bolesti.
Rezultati studije ukazuju da se pacijenti sa težim oblicima PAD-a često suočavaju sa dugotrajnijim periodima oporavka i većim izazovima u pogledu ponovnog vraćanja u rutinske životne aktivnosti od onih sa lakšim oblicima PAD-a, kao i sa višom stopom ponovnih hospitalizacija u roku od 30 dana nakon otpusta, što je posebno bilo izraženo kod pacijenata sa kritičnom ishemijom udova.
Jasan zaključak ovog istraživanja je da teži oblici periferne arterijske bolesti značajno pogoršavaju kliničke ishode kod pacijenata sa akutnim koronarnim sindromom.

Izvor:
Ascandar, N., Hadaya, J., Cho, N. Y., Ali, K., Sanaiha, Y., & Benharash, P. (2024). Clinical outcomes and resource utilization in patients with peripheral arterial disease hospitalized for acute coronary syndrome. The American Journal of Cardiology. https://doi.org/10.1016/j.amjcard.2024.04.049