0.4 C
New York
17 / 04 / 25

Registrujte se

Prijavite se za ekskluzivan sadržaj prilagođen Vašem interesovanju

― Advertisement ―

spot_img
NaslovnaGastroenterologijaPovezanost masne bolesti jetre udružene sa metaboličkom disfunkcijom (MAFLD) i gastrointestinalnih...

Povezanost masne bolesti jetre udružene sa metaboličkom disfunkcijom (MAFLD) i gastrointestinalnih infekcija

Uvidi iz Nacionalne baze podataka o hospitalizacijama u SAD

Masna bolest jetre udružena sa metaboličkom disfunkcijom (MAFLD), sa stopom prevalencije od 20–25% širom sveta, drugi je najčešći uzrok transplantacija jetre u SAD-u i Evropi. MAFLD ima složenu multifaktorsku patogenezu sličnu metaboličkom sindromu, koja na kraju dovodi do lipotoksičnosti hepatocita, povećane intestinalne permeabilnosti, endotoksemije, disbioze creva i oslabljenog imunološkog odgovora.

Cilj ove populacione retrospektivne opservacione studije je upoređivanje rizika od gastrointestinalnih infekcija među pacijentima sa i bez masne bolesti jetre udružene sa metaboličkom disfunkcijom (MAFLD).

Korišćeni su podaci iz National Inpatient Sample (NIS), najveće baze podataka o hospitalizacijama u SAD.

Svi hospitalizovani pacijenti stariji od 18 godina koji su primljeni u 2020. godini stratifikovani su prema prisustvu i odsustvu MAFLD-a. Od njih ukupno 26,4 miliona, 755.910 (2,85%) pacijenata imalo je prisustvo MAFLD-a, a u toj grupi dominirali su pacijenti stariji od 65 godina (46,1%), ženskog pola (54,2%), i oni iz najniže dohodovne grupe stanovništva (30,9%).

Primarni ishod studije bila je procena ukupnog rizika od gastrointestinalnih infekcija kod pacijenata sa i bez MAFLD-a. Sekundarni ishodi su bili demografski podaci i komorbiditeti stratifikovani prema prisustvu ili odsustvu gastrointestinalne infekcije, te rizik od specifičnih gastrointestinalnih patogena.

Rezultati ove studije su pokazali da su bakterijske gastrointestinalne infekcije bile češće kod pacijenata sa MAFLD nego kod onih bez MAFLD (1,6% naspram 0,9%, p<0,001). Incidencija C. difficile (1,3% naspram 0,8%, p<0,001), E. coli (0,3% naspram 0,01%, p<0,001) i Salmonella-e (0,07% naspram 0,03%, p<0,001) je bila veća kod pacijenata sa MAFLD. Takođe je zabeležena nešto veća incidencija i ostalih gastrointestinalnih infekcija u grupi sa MAFLD, ali ta razlika nije bila statistički značajna kao kod ova tri patogena. U poređenju sa mlađim pacijentima uzrasta od 18 do 44 godine, pacijenti starosti od 45 do 64 godine i stariji od 65 godina imali su veću verovatnoću da razviju bakterijske gastrointestinalne infekcije. Žene su takođe imale veću verovatnoću za gastrointestinalne infekcije u odnosu na muškarce. Pacijenti sa GERB-om i IBD-om imali su veću, dok su pacijenti sa istorijom pušenja, gojaznošću, i opstruktivnom sleep apnejom imali manju verovatnoću za bakterijske gastrointestinalne infekcije.

Izvor: Patel J, Sohal A, Bains K, et alAssociation of metabolic dysfunction-associated fatty liver disease with gastrointestinal infections: insights from National Inpatient Sample DatabaseBMJ Open Gastroenterology 2024;11:e001224. doi: 10.1136/bmjgast-2023-001224